top of page
  • Фото автораnvoytsel

Підтримка дітей в період реконвалесценції

Обновлено: 23 февр. 2021 г.

Публікація в рамках проекту: Україна-Польща. “Дитина і рак”. Спільні дії в області здоров’яохоронної освіти та поліпшення якості життя дітей та молоді з онкологічними захворюваннями. Проект здійснюється за фінансової підтримки Польсько-Американського Фонду Свободи та програми RITA

Дорогі батьки!

Ваша дитина закінчила лікування хвороби, яка змінила життя всієї родини. Ви закриваєте один з найскладніших етапів свого життя, повний неспокою, страху за кожен наступний день. Ви піднялися на найвищі вершини, підтримуючи вашу дитину, заспокоюючи її біль, страхи. Багато з вас повинні були ознайомитися з медичними термінами, які раніше були вам невідомі. Разом з лікарями ви часто брали важкі рішення щодо лікування. Часто далеко від дому, в абсолютно нових умовах, ви переживали разом зі своєю дитиною страждання і в той же час турбувалися про те, як живе родина без Вас. На цьому нелегкому шляху, повному віри і надії настав щасливий кінець, ви підкорили вершини світу, ви здолали могутнього ворога. Сьогодні ви закриваєте цей складний етап.

Ми сподіваємося, що для вас і ваших дітей новий етап життя буде проходити в повному здоров’ї і повний щастя.

Тепер зустрічі з онкологами будуть періодичними, тому слід обговорити наступні питання з лікарем онкологом:

Як часто необхідно відвідувати дитині лікаря-онколога?

Чи потрібна дитині консультація у інших фахівців? Які обстеження необхідно провести?

Які віддалені наслідки захворювання та його лікування можуть виникнути? Які їх симптоми? Як їм запобігти?

Чи потрібна дитині спеціальна дієта? Чи потрібні додаткові вітаміни? Зміцнюючі препарати?

Коли можна починати щеплення?

Чи є проблеми з остеопорозом, карієсом, погіршенням зору, втратою слуху і безпліддям?

Віддалені наслідки лікування

Це проблеми, які можуть виникнути через місяці або роки після закінчення

лікування. Багато ускладненнь можуть початися таємно і бути непоміченими

батьками. Тому важливо їх зауважити, якомога швидше, щоб запобігти їм або почати раннє лікування. Саме з лікарем-онкологом ви повинні обговорити, які небажані наслідки хвороби і лікування можуть бути у дитини.

Найбільш поширені ускладнення ми описали нижче.

Порушення росту

Протиракове лікування в дитячому віці і в період статевого дозрівання може уповільнювати темпи зростання. Це може привести до неправильної поставі дитини. Особливо, якщо у дитини проводилася променева терапія голови і хребта. Тому слід вимірювати зріст дитини не рідше ніж один раз на рік. Якщо ваша дитина росте повільніше, ніж раніше, ваш лікар, може виписати направлення на діагностику і можливе лікування. Щитовидна залоза

Променева терапія шиї та області голови може призвести до пошкодження функції щитовидної залози. Щитовидна залоза виробляє гормони, необхідні для росту, підтримки здорової ваги, доброго самопочуття та регулювання функцій інших органів і системного управління. Дефіцит гормонів щитовидної залози можна лікувати за допомогою гормональних препаратів для щитовидної залози.

Тому рекомендується проводити періодичні обстеження функції щитовидної залози і робити УЗД щитовидної залози.

Серце

Променева терапія грудної клітини та використання цитостатиків, званих «антрациклинами» можуть викликати проблеми зі здоров’ям серцево-судинної системи. Лікар вашої дитини може порекомендувати періодичні обстеження серцевої функції і направити до кардіолога в разі виникнення проблем. У будь-якому випадку зверніть увагу, чи не скаржиться дитина на проблеми з серцем, при необхідності періодично можна робити кардіограму або УЗД серця. (ЕХО-КГ).

Дихальна система

Променева терапія і деякі цитостатики (блеоміцин) можуть впливати на роботу легенів, підвищену стомлюваність після невеликих фізичних навантажень, задишку і кашель.

Шкіра

Хіміотерапія викликає гіперчутливість до сонця. Уникайте надмірного загару і не використовуйте солярій.

Ліки та їх можливий віддалений побічний вплив

Вінкристин: вінкрітіновая полінейропатія: – посмикування щиколотки – парастезії в пальцях чи стопі – тремор – слабкість і біль м’язів пальців рук і ніг – запори. Депресія. Порушення сну. Головні болі. Якщо Ви спостерігаєте подібні симптоми після лікування вінкрісіном слід звернутися до невропатолога.

Цисплатин: цісплатіновая ототоксичність (порушення або втрата слуху): – 71-83% випадків застосування препаратів платини – II – III ступінь сенсоневральної приглухуватості. Якщо Ви помітили порушення, можлива діагностика: – комп’ютерна стабілолітрія – комп’ютерна електроністагмографію – відеоокулографія – комп’ютерна аудіометрія – отоакустичної емісія – МРТ головного мозку та шийного відділу хребта – дуплексне сканування брахіоцефальних судин – варіаційна пульсометрія.

Атрацікліни (доксорубіцин): кардиотоксичность: – кардіоміопатії – аритмії – дисфункція лівого шлуночка. Рекомендується: 1 раз на рік: – огляд лікаря загальної практики – виконання ЕКГ – УЗД серця і судин.

Школа

Протиракова терапія порушила процес навчання вашої дитини і вплинула на тривалу відсутність в школі. Деякі види захворювання (центральної нервової системи), хірургічне втручання, променева терапія можуть викликати труднощі при запам’ятовуванні, навчанні та концентрації уваги. Ці проблеми слід обговорити з психологом і шкільним педагогом. Деякі цитостатики і променева терапія призводить до пошкодження слуху та / або зору. Тому періодично перевіряйте слух і зір дитини, якщо бачите специфічні труднощі.

Ваша дитина стає дорослішою та мудрішою.

Рак змусив вас з’явитися в іншому, чужому світі. Це вже вплинуло на те, що Ваша дитина пройшла «короткий курс» дорослого життя. Сьогодні, коли вона стає старше, поговоріть з нею про те, що вона знає про свою хворобу і що вона хотіла би знати. Навчіть дитину нести відповідальність за своє життя, своє здоров’я! Не слід залякувати дитину, треба тільки показати плюси здорового способу життя.

Можливо, що після лікування у дитини з’явиться страх, смуток. Вона почне переосмислювати свою хворобу, пам’ятайте, що існують психологи і психотерапевти, які можуть допомогти Вашій дитині.

Будемо жити здоровими!

Правильне харчування та спосіб життя важливі для всіх – здорових і хворих. Тим більше для дітей після антиракового лікування.

Правильне харчування та фізична активність є важливими елементами для відновлення здоров’я. Правильна дієта зміцнює імунітет, знижує ризик виникнення інших захворювань, відновлює організм.

Звісно, що кожна дієта повинна визначатися індивідуально, за допомогою лікаря дієтолога.

Закінчення лікування – хороший час для того, щоб виробити правильні звички харчування, які повинні використовувати і батьки (що показують приклад) і діти.

Здорова дієта повинна: ​​ґрунтуватися на так званій Піраміді здоров’я, яка варіюється в залежності від віку дитини. Основні принципи це:

їсти п’ять або більше разів на день, але в менших кількостях

харчування має бути різноманітним, багатим на овочі і фрукти

Пийте воду, якщо хочете пити соки, то тільки 100% натуральні фруктові або овочеві

Їжте продукти багаті фібрином (цільнозерновий хліб)

Обмежте споживання простих вуглеводів (солодкий пшеничний хліб, напої, солодощі)

Обмежте споживання жирної їжі, тваринних жирів і смажених страв

Давайте дитині їсти морську рибу

При вживанні м’ясних страв вибирайте пісне м’ясо, обмежуйте споживання «червоного» м’яса (яловичини, свинини)

Уникайте смажених страв, замінюючи їх на варені, запечені у фользі

Мінімізуйте прийоми їжі в так званих фаст-фудах

Їжте свіжі, а не консервовані продукти

Пам’ятайте про квашені продукти (квашена капуста, огірки, молочнокислі продукти) які позитивно впливають на кишечник.

Квашення продуктів як метод природного збереження їжі відомий з незапам’ятних часів. Сім тисяч років тому у Вавилоні пили квашене молоко, шість тисяч років тому солили капусту в Китаї, 5000 років тому в стародавньому Єгипті випікали хліб на заквасках з натуральних дріжджів, огірки солили в Індії вже 4000 років тому.

Натуральна закваска з буряка, маринованих огірків і капусти, кефіру, кислого молока, пластівців, льону, овочів, бобових, фруктів – традиційні продукти, які повинні бути на кожному столі.

Квашені продукти містять мільярди пробіотичних бактерій, а також органічні кислоти, які врівноважують кишковий рН. .

Їжте продукти, багаті жирами омега-3, такі як дрібна жирна морська риба (сардини, кілька, оселедець); льняне насіння, овочі з низьким вмістом крохмалю (особливо капуста, морква, петрушка і листові овочі) – сирі, залиті кип’ятком і / або приготовані на пару. Для людей, які відчувають труднощі при перетравленні сирих продуктів, краще гасити «овочі», готувати суп-крем.

Рекомендується вживати п’ять порцій фруктів і овочів в день. Перевагу віддавайте овочам. Їжте сезонні продукти, щоб уникнути пестицидів.

Дозрівши натурально плоди мають кращий смак, оптимальний вміст поживних речовин і менше забруднені шкідливими речовинами.

Замість солі використовуйте приправи для страв.

Вплив сонця

Перебування на сонці може бути дуже приємним, а загар додає краси. Тим не менш, ви повинні знати, що надмірне перебування на сонці або сонячні ванни в солярії можуть призвести до ряду проблем зі здоров’ям.

Ви не повинні дозволяти дитині довго перебувати на сонці, особливо в години найбільшого впливу (час найбільшої сонячної активності з 11 до 15). Використовуйте сонцезахисний крем з фільтром > 15 SPF і змащуйте дитину кожні 2 години і після плавання. Захистіть очі вашої дитини від сонця, порекомендував йому використовувати сонцезахисні окуляри. У спекотну погоду забезпечте дитині достатньою кількістю питної рідини.

Будьте хорошим прикладом, не залишайтеся занадто довго на сонці. Пам’ятайте, що як загар в солярії, так і надмірне перебування на сонці сприяють розвитку раку шкіри.

Емоційні проблеми

Припинення протиракового лікування і повернення до «нормального» життя можуть викликати у батьків і пацієнтів ряд емоційних проблем: почуття страху, занепокоєння, втрату почуття безпеки, страх рецидиву. Пам’ятайте, Ви і ваша дитина завжди можете скористатися психологічною допомогою. Намагайтеся, щоб Ви і ваша дитина знову влилися в колектив. Спілкування з однолітками – дуже важливий момент повернення до здоров’я.

Фізична активність

Разом з правильним харчуванням це є основою благополучного повернення до здоров’я.

Нехай Ваша дитина вибере спорт і фізичну активність, що їй до вподоби.

Переконайтеся, що це безпечний вид спорту, відповідний для вашої дитини, а також доступний для вашої кишені!

Не починайте з дуже складних вправ, які можуть збентежити вашу дитину або призвести до травми. Вправи не повинні заподіяти біль!

Кожен день поступово збільшуйте «дозу» вправ.

Узгодьте з фізіотерапевтом, яку групу м’язів слід тренувати і зміцнювати. Дуже добре, коли вправи фізіотерапевт призначає індивідуально.

Подбайте про зручний одяг і взуття для тренувань.

Діти і підлітки повинні приділяти спорту хоча б годину щодня. Це може бути аеробіка, біг, плавання, їзда на велосипеді або кінний спорт, прогулянка / біг з собакою, танці.

Пам’ятайте, про здорові емоційні відносини в сім’ї.

Ви пройшли важкий шлях, зараз на порозі нового – погляньте з посмішкою в обличчя майбутнього.

Постарайтеся мінімізувати страхи і думати більш позитивно. У світі, на жаль існують різні хвороби, але не означає, що всього слід боятися. Це життя, у нас немає гарантій, у нас є тільки наше життя і ми самі можемо вибирати, як його прожити – в страху або радості ..

Подяка

Є такі слова «Дякуйте за все». Здавалося б дуже дивна і нелогічна формула. Чого це я буду дякувати за все, навіть за погане? Перевернувши значення, глянувши психологічно і навіть психофізіологічно на цю фразу, можна сказати, що вона перевертає положення людини. Отже, коли все погано, що ми починаємо робити? Ми бурчимо, сумуємо. Але зауважте, варто трапитися якійсь позитивній події, ми хапаємося за цей момент, як за рятувальний круг, з’являється надія, ми по-іншому починаємо сприймати дійсність. Виявляється, навколо нас не так вже й мало позитивного, і ми говоримо: «Ну нарешті-то біла смуга». Мозок абсолютно по-різному функціонує під час смутку і радості. Він піддається тренуванню. Якщо постійно сумувати і помічати тільки негатив, запевняю вас – мозок підлаштується під цей настрій і заспіває з вами в унісон осіннє танго. Дякуйте за кожен день кілька разів на день, і ви побачите, що посмішка частіше гостює на вашому обличчі, і атмосфера в будинку покращилася. Наше життя – дар. Подяка – це відкритість для світу, для його дарів, якими б вони не були. І ці дари вчать нас, вчать насамперед любові до інших, світу і до себе.

Бажаємо здоров’я, любові і гармонії.

Дорогі батьки!

Ваша дитина закінчила лікування хвороби, яка змінила життя всієї родини. Ви закриваєте один з найскладніших етапів свого життя, повний неспокою, страху за кожен наступний день. Ви піднялися на найвищі вершини, підтримуючи вашу дитину, заспокоюючи її біль, страхи. Багато з вас повинні були ознайомитися з медичними термінами, які раніше були вам невідомі. Разом з лікарями ви часто брали важкі рішення щодо лікування. Часто далеко від дому, в абсолютно нових умовах, ви переживали разом зі своєю дитиною страждання і в той же час турбувалися про те, як живе родина без Вас. На цьому нелегкому шляху, повному віри і надії настав щасливий кінець, ви підкорили вершини світу, ви здолали могутнього ворога. Сьогодні ви закриваєте цей складний етап.

Ми сподіваємося, що для вас і ваших дітей новий етап життя буде проходити в повному здоров’ї і повний щастя.

Тепер зустрічі з онкологами будуть періодичними, тому слід обговорити наступні питання з лікарем онкологом:

Як часто необхідно відвідувати дитині лікаря-онколога?

Чи потрібна дитині консультація у інших фахівців? Які обстеження необхідно провести?

Які віддалені наслідки захворювання та його лікування можуть виникнути? Які їх симптоми? Як їм запобігти?

Чи потрібна дитині спеціальна дієта? Чи потрібні додаткові вітаміни? Зміцнюючі препарати?

Коли можна починати щеплення?

Чи є проблеми з остеопорозом, карієсом, погіршенням зору, втратою слуху і безпліддям?

Віддалені наслідки лікування

Це проблеми, які можуть виникнути через місяці або роки після закінчення

лікування. Багато ускладненнь можуть початися таємно і бути непоміченими

батьками. Тому важливо їх зауважити, якомога швидше, щоб запобігти їм або почати раннє лікування. Саме з лікарем-онкологом ви повинні обговорити, які небажані наслідки хвороби і лікування можуть бути у дитини.

Найбільш поширені ускладнення ми описали нижче.

Порушення росту

Протиракове лікування в дитячому віці і в період статевого дозрівання може уповільнювати темпи зростання. Це може привести до неправильної поставі дитини. Особливо, якщо у дитини проводилася променева терапія голови і хребта. Тому слід вимірювати зріст дитини не рідше ніж один раз на рік. Якщо ваша дитина росте повільніше, ніж раніше, ваш лікар, може виписати направлення на діагностику і можливе лікування. Щитовидна залоза

Променева терапія шиї та області голови може призвести до пошкодження функції щитовидної залози. Щитовидна залоза виробляє гормони, необхідні для росту, підтримки здорової ваги, доброго самопочуття та регулювання функцій інших органів і системного управління. Дефіцит гормонів щитовидної залози можна лікувати за допомогою гормональних препаратів для щитовидної залози.

Тому рекомендується проводити періодичні обстеження функції щитовидної залози і робити УЗД щитовидної залози.

Серце

Променева терапія грудної клітини та використання цитостатиків, званих «антрациклинами» можуть викликати проблеми зі здоров’ям серцево-судинної системи. Лікар вашої дитини може порекомендувати періодичні обстеження серцевої функції і направити до кардіолога в разі виникнення проблем. У будь-якому випадку зверніть увагу, чи не скаржиться дитина на проблеми з серцем, при необхідності періодично можна робити кардіограму або УЗД серця. (ЕХО-КГ).

Дихальна система

Променева терапія і деякі цитостатики (блеоміцин) можуть впливати на роботу легенів, підвищену стомлюваність після невеликих фізичних навантажень, задишку і кашель.

Шкіра

Хіміотерапія викликає гіперчутливість до сонця. Уникайте надмірного загару і не використовуйте солярій.

Ліки та їх можливий віддалений побічний вплив

Вінкристин: вінкрітіновая полінейропатія: – посмикування щиколотки – парастезії в пальцях чи стопі – тремор – слабкість і біль м’язів пальців рук і ніг – запори. Депресія. Порушення сну. Головні болі. Якщо Ви спостерігаєте подібні симптоми після лікування вінкрісіном слід звернутися до невропатолога.

Цисплатин: цісплатіновая ототоксичність (порушення або втрата слуху): – 71-83% випадків застосування препаратів платини – II – III ступінь сенсоневральної приглухуватості. Якщо Ви помітили порушення, можлива діагностика: – комп’ютерна стабілолітрія – комп’ютерна електроністагмографію – відеоокулографія – комп’ютерна аудіометрія – отоакустичної емісія – МРТ головного мозку та шийного відділу хребта – дуплексне сканування брахіоцефальних судин – варіаційна пульсометрія.

Атрацікліни (доксорубіцин): кардиотоксичность: – кардіоміопатії – аритмії – дисфункція лівого шлуночка. Рекомендується: 1 раз на рік: – огляд лікаря загальної практики – виконання ЕКГ – УЗД серця і судин.

Школа

Протиракова терапія порушила процес навчання вашої дитини і вплинула на тривалу відсутність в школі. Деякі види захворювання (центральної нервової системи), хірургічне втручання, променева терапія можуть викликати труднощі при запам’ятовуванні, навчанні та концентрації уваги. Ці проблеми слід обговорити з психологом і шкільним педагогом. Деякі цитостатики і променева терапія призводить до пошкодження слуху та / або зору. Тому періодично перевіряйте слух і зір дитини, якщо бачите специфічні труднощі.

Ваша дитина стає дорослішою та мудрішою.

Рак змусив вас з’явитися в іншому, чужому світі. Це вже вплинуло на те, що Ваша дитина пройшла «короткий курс» дорослого життя. Сьогодні, коли вона стає старше, поговоріть з нею про те, що вона знає про свою хворобу і що вона хотіла би знати. Навчіть дитину нести відповідальність за своє життя, своє здоров’я! Не слід залякувати дитину, треба тільки показати плюси здорового способу життя.

Можливо, що після лікування у дитини з’явиться страх, смуток. Вона почне переосмислювати свою хворобу, пам’ятайте, що існують психологи і психотерапевти, які можуть допомогти Вашій дитині.

Будемо жити здоровими!

Правильне харчування та спосіб життя важливі для всіх – здорових і хворих. Тим більше для дітей після антиракового лікування.

Правильне харчування та фізична активність є важливими елементами для відновлення здоров’я. Правильна дієта зміцнює імунітет, знижує ризик виникнення інших захворювань, відновлює організм.

Звісно, що кожна дієта повинна визначатися індивідуально, за допомогою лікаря дієтолога.

Закінчення лікування – хороший час для того, щоб виробити правильні звички харчування, які повинні використовувати і батьки (що показують приклад) і діти.

Здорова дієта повинна: ​​ґрунтуватися на так званій Піраміді здоров’я, яка варіюється в залежності від віку дитини. Основні принципи це:

їсти п’ять або більше разів на день, але в менших кількостях

харчування має бути різноманітним, багатим на овочі і фрукти

Пийте воду, якщо хочете пити соки, то тільки 100% натуральні фруктові або овочеві

Їжте продукти багаті фібрином (цільнозерновий хліб)

Обмежте споживання простих вуглеводів (солодкий пшеничний хліб, напої, солодощі)

Обмежте споживання жирної їжі, тваринних жирів і смажених страв

Давайте дитині їсти морську рибу

При вживанні м’ясних страв вибирайте пісне м’ясо, обмежуйте споживання «червоного» м’яса (яловичини, свинини)

Уникайте смажених страв, замінюючи їх на варені, запечені у фользі

Мінімізуйте прийоми їжі в так званих фаст-фудах

Їжте свіжі, а не консервовані продукти

Пам’ятайте про квашені продукти (квашена капуста, огірки, молочнокислі продукти) які позитивно впливають на кишечник.

Квашення продуктів як метод природного збереження їжі відомий з незапам’ятних часів. Сім тисяч років тому у Вавилоні пили квашене молоко, шість тисяч років тому солили капусту в Китаї, 5000 років тому в стародавньому Єгипті випікали хліб на заквасках з натуральних дріжджів, огірки солили в Індії вже 4000 років тому.

Натуральна закваска з буряка, маринованих огірків і капусти, кефіру, кислого молока, пластівців, льону, овочів, бобових, фруктів – традиційні продукти, які повинні бути на кожному столі.

Квашені продукти містять мільярди пробіотичних бактерій, а також органічні кислоти, які врівноважують кишковий рН. .

Їжте продукти, багаті жирами омега-3, такі як дрібна жирна морська риба (сардини, кілька, оселедець); льняне насіння, овочі з низьким вмістом крохмалю (особливо капуста, морква, петрушка і листові овочі) – сирі, залиті кип’ятком і / або приготовані на пару. Для людей, які відчувають труднощі при перетравленні сирих продуктів, краще гасити «овочі», готувати суп-крем.

Рекомендується вживати п’ять порцій фруктів і овочів в день. Перевагу віддавайте овочам. Їжте сезонні продукти, щоб уникнути пестицидів.

Дозрівши натурально плоди мають кращий смак, оптимальний вміст поживних речовин і менше забруднені шкідливими речовинами.

Замість солі використовуйте приправи для страв.

Вплив сонця

Перебування на сонці може бути дуже приємним, а загар додає краси. Тим не менш, ви повинні знати, що надмірне перебування на сонці або сонячні ванни в солярії можуть призвести до ряду проблем зі здоров’ям.

Ви не повинні дозволяти дитині довго перебувати на сонці, особливо в години найбільшого впливу (час найбільшої сонячної активності з 11 до 15). Використовуйте сонцезахисний крем з фільтром > 15 SPF і змащуйте дитину кожні 2 години і після плавання. Захистіть очі вашої дитини від сонця, порекомендував йому використовувати сонцезахисні окуляри. У спекотну погоду забезпечте дитині достатньою кількістю питної рідини.

Будьте хорошим прикладом, не залишайтеся занадто довго на сонці. Пам’ятайте, що як загар в солярії, так і надмірне перебування на сонці сприяють розвитку раку шкіри.

Емоційні проблеми

Припинення протиракового лікування і повернення до «нормального» життя можуть викликати у батьків і пацієнтів ряд емоційних проблем: почуття страху, занепокоєння, втрату почуття безпеки, страх рецидиву. Пам’ятайте, Ви і ваша дитина завжди можете скористатися психологічною допомогою. Намагайтеся, щоб Ви і ваша дитина знову влилися в колектив. Спілкування з однолітками – дуже важливий момент повернення до здоров’я.

Фізична активність

Разом з правильним харчуванням це є основою благополучного повернення до здоров’я.

Нехай Ваша дитина вибере спорт і фізичну активність, що їй до вподоби.

Переконайтеся, що це безпечний вид спорту, відповідний для вашої дитини, а також доступний для вашої кишені!

Не починайте з дуже складних вправ, які можуть збентежити вашу дитину або призвести до травми. Вправи не повинні заподіяти біль!

Кожен день поступово збільшуйте «дозу» вправ.

Узгодьте з фізіотерапевтом, яку групу м’язів слід тренувати і зміцнювати. Дуже добре, коли вправи фізіотерапевт призначає індивідуально.

Подбайте про зручний одяг і взуття для тренувань.

Діти і підлітки повинні приділяти спорту хоча б годину щодня. Це може бути аеробіка, біг, плавання, їзда на велосипеді або кінний спорт, прогулянка / біг з собакою, танці.

Пам’ятайте, про здорові емоційні відносини в сім’ї.

Ви пройшли важкий шлях, зараз на порозі нового – погляньте з посмішкою в обличчя майбутнього.

Постарайтеся мінімізувати страхи і думати більш позитивно. У світі, на жаль існують різні хвороби, але не означає, що всього слід боятися. Це життя, у нас немає гарантій, у нас є тільки наше життя і ми самі можемо вибирати, як його прожити – в страху або радості ..

Подяка

Є такі слова «Дякуйте за все». Здавалося б дуже дивна і нелогічна формула. Чого це я буду дякувати за все, навіть за погане? Перевернувши значення, глянувши психологічно і навіть психофізіологічно на цю фразу, можна сказати, що вона перевертає положення людини. Отже, коли все погано, що ми починаємо робити? Ми бурчимо, сумуємо. Але зауважте, варто трапитися якійсь позитивній події, ми хапаємося за цей момент, як за рятувальний круг, з’являється надія, ми по-іншому починаємо сприймати дійсність. Виявляється, навколо нас не так вже й мало позитивного, і ми говоримо: «Ну нарешті-то біла смуга». Мозок абсолютно по-різному функціонує під час смутку і радості. Він піддається тренуванню. Якщо постійно сумувати і помічати тільки негатив, запевняю вас – мозок підлаштується під цей настрій і заспіває з вами в унісон осіннє танго. Дякуйте за кожен день кілька разів на день, і ви побачите, що посмішка частіше гостює на вашому обличчі, і атмосфера в будинку покращилася. Наше життя – дар. Подяка – це відкритість для світу, для його дарів, якими б вони не були. І ці дари вчать нас, вчать насамперед любові до інших, світу і до себе.

Бажаємо здоров’я, любові і гармонії.

Bibliografia:

“Ruch Po Zdrowie” “Jedz i żyj zdrowo” opracowane materiały dla rodziców

Dr hab. n. med. Katarzyna Muszyńska – Rosłan

Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Przewodnik Rodzica “Wsparcie dziecka w powrocie do szkoły”

Aleksandra Tyszuk

Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny

“Przewodnik po zakończonym leczeniu przeciwnowotworowym Twojego dziecka” Opracowanie prof. dr hab.

MARYNA KRAWCZUK-RYBAK

Klinika Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Źródło: http://fundacja.net/koniec-przygody-z-pediatra-onkologiem/

Версія для друку

19 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page